Co tak naprawdę oznacza zawód stolarza?
Stolarz to zawód, który w Polsce ma wieloletnie tradycje. Najstarsze źródła, które potwierdzają ten fakt, to dokumenty, które powstały w wyniku założenia pierwszego cecha stolarskiego pod koniec XV wieku w Krakowie. Cech to stowarzyszenie rzemieślników, zazwyczaj powstawało na wsi, gdzie spotykali się i obradowali przedstawiciele różnych specjalizacji.
Stolarz co robi?
Stolarz wykonuje elementy, które wcześniej zostały rozrysowane w projekcie. Według niego stolarz obrabia wybrany surowiec, najczęściej jest to drewno lub płyty drewnopodobne i tworzy daną rzecz. Stolarz jest odpowiedzialny również za dobór odpowiedniego materiału, klejów, czy koloru bejcy. Zanim jakiś projekt zostanie wykonany, stolarz musi precyzyjnie odmierzyć części, które będą się na niego składały. Może to wykonywać narzędziami ręcznymi jak piła czy piła formatowa.
Praca stolarza czy operatora maszyn?
Rzemieślników, którzy wykonują swoją pracę ręcznie jest coraz mniej. Jest to spowodowane faktem, iż maszyny są o wiele bardziej wydajne niż człowiek, ale co najważniejsze są bezbłędnie precyzyjne, czego oko ludzkie nie jest w stanie dojrzeć. Tak samo jest w przypadku tworzeniu różnorodnych form i kształtów w drewnie. Obecnie przemysł drzewny i branża profesjonalnych narzędzi stolarskich są na bardzo wysokim poziomie technicznym. Maszyny CNC to rewolucyjny sprzęt, który pozwala na zaprogramowanie i tworzenie tak naprawdę możliwych wzorów. Mowa tutaj również o niezwykłych laserach włóknowych CNC, które za pomocą wiązki lasera wycinają idealny kształt.
Szlifowanie
Szlifowanie danego elementu polega na wyrównaniu jego powierzchni. Najczęściej robi się to papierem ściernym, który dobiera się według jego gęstości im gęstość jest mniejsza tym papier ścierny ma większą siłę tarcia. Szlifowanie dużych powierzchni ręką byłoby wyczerpujące i zajęłoby wiele godzin. Szlifierka elektryczna znacznie szybciej sobie z tym poradzi, nie będziemy musieli trzeć papierem po powierzchni, jednak nic nie dorówna mocy szlifierki, którą można połączyć z czterema innymi urządzeniami w maszynie wieloczynnościowej lub wybrać osobną wolnostojącą szlifierkę CNC?
Frezowanie
Frezowanie to skrawanie elementów przy pomocy noży. Frezowanie ma wyrównać elementy lub nadać im odpowiedni kształt. Frezarka ręczna to wiele godzin, ponadto trudno stworzyć dużo idealnie równych części. W przeciwieństwie do maszyny CNC, którą można dowolnie zaprogramować i masowo produkować części, które wymagają precyzji. Frezarka CNC to maszyna, która usprawni pracę w każdym zakładzie stolarskim.
Producent maszyn stolarskich
Producent maszyn stolarskich, z wieloletnim doświadczeniem zauważa znaczny rozwój gospodarki drzewnej w Polsce. Dlatego oferuje maszyny, które są wykonane z dbałością o każdy szczegół, są niezawodne i wykazują się długą żywotnością. Jeżeli zainteresowały Państwa profesjonalne maszyny stolarskie zapraszamy do zapoznania się z ofertą producenta maszyn stolarskich.