Maszyny Stolarskie

Jaka frezarka do drewna będzie dla Ciebie najlepsza? Przekonaj się sam.

Jeżeli uznałeś, że jest ci potrzebne takie urządzenie, jak frezarka do drewna – ten artykuł jest dla ciebie! Warto wiedzieć o tym, na czym dokładnie polega działanie i budowa tego sprzętu. Jest to rodzaj elektrycznego narzędzia, które coraz częściej wykorzystuje się w trakcie takich prac, jak obróbka drewna. Drewno może pochodzić z różnych gatunków – od tych miękkich, do zupełnie twardych. Kiedy zastanawiasz się nad zakupem takiego maszyny jak frezarka do drewna, oznacza to, że twoja przygoda z obróbką drewna jest już naprawdę w zaawansowanym stadium rozwoju. Wybierając frezarkę należy rozróżnić urządzenia amatorskie oraz te przeznaczone do profesjonalnej obróbki. Frezarka do drewna daje ci możliwość obróbki przy pomocy cięcia o wysokich obrotach. Masz do wyboru kilka końcówek zwanych frezami, które dadzą ci możliwość zdobienia powierzchni drewnianej – wykonywania rowków, żłobień czy innych elementów.

Jaka frezarka do drewna będzie dla Ciebie najlepsza? Przekonaj się sam. Jaka frezarka do drewna będzie dla Ciebie najlepsza? Przekonaj się sam.

Kiedy profesjonalnie zajmujesz się takim zajęciem, jak obróbka drewna i wykorzystujesz do tego takie urządzenie jak frezarka – koniecznie powinieneś poznać jego podstawowe zasady działania. Przejdźmy do budowy tego urządzenia – frezarka może być górnowrzecionowa, dolnowrzecionowa albo też taka z wrzecionem umieszczonym na wysokości stołu roboczego. Zwróć uwagę na liczbę wrzecion maszyny ponieważ są to czynniki, po których rozpoznasz jej przeznaczenie. Dla osób startujących z obróbką drewna poleca się raczej te górnowrzecionowe – są one bezpieczne, ponieważ wrzeciono znajduje się na widoku pracującego. Pozostałe typy frezarek raczej powinny być użytkowane przez osoby, które mają o tym większe pojęcie. Rozróżnienie ze względu na wrzeciona i ich umiejscowienie nie jest jedynym – istnieją bowiem frezarki pełne, niepełne albo swobodne.

WINTER oscylacyjna frezarka czopujaca Typ YRT-115 WINTER oscylacyjna frezarka czopujaca Typ YRT-115

Frezarka do drewna nie ma zbyt skomplikowanej zasady działania – opiera się ona na ruchu umiejscowionego na wrzecionie frezu, który ma za zadanie skrawać określony rodzaj materiału. Możesz dokonać wyboru frezarki współbieżnej lub przeciwbieżnej – to dwa odrębne sposoby działania, w których liczy się również liczba obrotów na minutę oraz kierunek posuwu. Jeżeli nie jesteś jeszcze profesjonalistą w swoim fachu, dużo prostsza będzie dla ciebie obsługa frezarki współbieżnej. Warto połączyć to rozwiązanie także z górnym umiejscowieniem wrzeciona – taki miks daje nam pełne poczucie bezpieczeństwa, a także komfortu pracy. Kiedy wrzeciono jest umiejscowione na dole stołu, ryzyko wypadku podczas pracy zdecydowanie wzrasta. To powoduje, że ten typ urządzenia jest najczęściej wybierany przez osoby zawodowo zajmujące się taką czynnością, jak obróbka drewna. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności – frezarki ręczne, które są lekki i banalne w obsłudze.

pilarki formatowe

Jak przygotować się do bezpiecznej obróbki drewna