Maszyny Stolarskie

Na czym skupić się przy optymalizacji maszyn cnc?

Czy przy obsłudze maszyn cnc takich jak frezarki i inne zastanawiałeś się kiedykolwiek czy należy skoncentrować się na oszczędzaniu czasu cyklu urządzenia, czy też raczej na ustawieniu maszyny, aby poprawić wydajność w warsztacie? Prawdopodobnie przeczytałeś już niejeden artykuł z serii wprowadzenie do produktywności obrabiarek cnc, aby zdobyć informacje na temat ogólnego planowania i oceny wydajności, ale w tym artykule spojrzymy na to zagadnienie bardziej szczegółowo.

Co należy zoptymalizować w pierwszej kolejności? Ważnym pierwszym pytaniem jest podjęcie decyzji, czy najpierw należy skoncentrować się na ograniczeniu czasu cyklu czy czasu instalacji. Najlepiej byłoby zebrać dane za pomocą arkusza roboczego – a odpowiedź powinna być dość oczywista. Możesz spojrzeć na to, jak wygląda Twój proces produkcyjny i jaką rolę pełni w nim odpylacz do trocin a już odpowiedź stanie się jaśniejsza i bardziej wyrazista.

https://winter-holztechnik.pl/

Jednak dopóki nie uzyskasz niezbędnych danych możesz polegać na kilku podstawowych zasadach. Na przykład względna ilość czasu spędzonego na konfiguracji a czasie cyklu często zależy od wielkości partii do wykonania przy pomocy strugarki bądź innej maszyny cnc. Ile z poszczególnych części produkujesz? Jeśli produkujesz bardzo mało różnych części, spędzasz większość czasu na ustawianiu i przygotowaniu się do następnej pracy. Jeśli produkujesz ogromną liczbę bardzo niewielu części, możesz pozostawić układ na miejscu przez kilka dni i podawać tylko więcej materiału roboczego i świeżych narzędzi skrawających.